Soten - Rozhovor « Rozhovory | Rooftop Graffiti Portál

Soten - Rozhovor

Soten - Rozhovor

31.12.2014 15:41

Známy dánsky styler SOTEN poskytol v 16. čísle magazínu Bizarre Beyond Belief (BBB) zaujímvavý rozhovor, ktorý vám dnes prinášame v slovenskom preklade!

 

BBB: Kedy si sa prvý krat stretol s graffiti a čo ťa na tom tak fascinovalo, že si začal maľovať?

SOTEN: Nie som si istý! Pamätám sa, že som videl maľovať kamaráta a ako som si sám zohnal fixku. Odvtedy bolo všetko šialené a nejako som skončil tam, kde som teraz. Všetko to vyzerá byť ako včera, ale zároveň tak dávno. Povedzme, že to bola láska na prvý tag, ha ha ha!

 

BBB: Aká bola graffiti scéna, keď si prvý krát začal maľovať graffiti?

SOTEN: Keď som začal, graffiti bolo omnoho viac rozšírené a nebolo to ohraničené iba na Kodaň. Veľa sa toho dialo vo väčších mestách v Dánsku a v ich predmestiach. Mohol si tráviť veľa času skúmaním čo sa dialo tak, že si sadol na bicykel, alebo si sa vlakom vybral do iných miest. Dnes väčšina aktívnych writerov (vrátane mňa) v krajine sa presťahovala do Kodane a žijú v nej, alebo v okolí, pričom nechali väčšinu veľkých miest prázdne v porovnaní s tým ako to bolo predtým. Iba zopár ludí mimo Kodane sú stále aktívni.

 

BBB: Ako writer, ktorý je aktívny niekoľko rokov, ako myslíš, že sa graffiti kultúra zmenila odkedy si začal maľovať?

SOTEN: V minulosti bola omnoho menšia dostupnosť informácií, sprejov, atď., takže mladá generácia má veľkú výhodu v porovnaní s minulosťou, keďže všetko čo potrebuješ, je priamo pred tebou a jednoducho prístupné cez internet, s tisíckami kníh a časopisov. Na druhú stranu, dnešná súťaž je tak šialená a počet ľudí v kultúre, ktorí robia všetko 24/7 rok čo rok, stúpa každý rok. Môžeš byť ten najšialenejší vlakový masér s tisíckami vlakov a systémov a jediní ľudia, ktorí poznajú tvoje meno, sú tí od polície, ktorí ťa naháňajú. Môžeš roky maľovať tie najchoršie, najbrutálnejšie a najäčšie burnery a byť ultimátny king v tvojom meste, ale v ceslosvetovom merítku budeš jeden v dave. Takže myslím, že sa toho za tie roky zmenilo veľa a zároveň je to to isté. Som si istý, že sa to všetko nasčíta, ale v konečnom dôsledku je to stále o tom, že maľuješ, čo chceš!

 

BBB: Môžeš popísať niektoré z najviac intenzívnych a nervydrásajúcich miest, kde si v živote maľoval?

SOTEN: Raz som pomáhal Brusovi a Smugovi s veľkou stenou v Sofii/ Bulharsko na skurevenom vysokozdvožnom vozíku spred druhej svetovej vojny, ktorý bol naozaj v zlom stave. Robilo to tak divné zvuky, že si pamätám, že viac ako jeden krát som myslel, že sa to zlomí a ja spadnem dole a zomriem, ha ha ha!

 

BBB: Ako writer úspešný aj v galériach, aké boli prekážky pri prechode z ulíc do oblasti výtvarného umenia?

SOTEN: Zatiaľ som v galériach nezískal taký značný úspech, o akom hovoríš. Skôr som viac na začiatku skúmania celého umeleckého sveta než renomovaný výtvarný umelec. Ale ak mám byť čestný, otvorilo mi to oči do úplne nového vesmíru, ktorý je nielen zaujímavý, ale aj výzvou pre mňa samotného a pre moju tvorbu, či už v interiéri, alebo exteriéri.

 

BBB: Je obrovský rozdiel v ulici a plátnach, ako pristupuješ k novým médiám?

SOTEN: Veľmi! Ale myslím si, že najväčší rozdiel je v tom, ako komunikujěs na rôznych médiách. V uliciach máš viacmenej vždy mestské prostredie, ktoré podporuje to čo robíš v otázke štruktúry a veľkosti povrchu, a samozrejme okolie. Umelecké dielo bude skôr visieť na bielej stene bez akejkoľvek podpory a divák ho skôr bude skúmať z veľmi blízkej vzdialenosti, takže sa snažím byť viac opatrný a omnoho viac si premyslieť každý pohyb a detail.

 

BBB: So štýlom, ktorý dokáže používať od extenzívnych po jednoduché kombinácie farieb, ako je pre teba v praxi dôležité písmo?

SOTEN: Písmená sú základ mojich malieb, ale nie sú alfou a omegou, ako zvykly byť. Dnes by som mohol spraviť čísla, alebo iba tvary ak by som chcel, písmená sú viac tradícia ako nevyhnutnosť. Verím, že hlavné ingrediencie mojich prác sú swing, pohyb a proporcionalita ako číslo jedna a potom farby ako číslo dva, nehľadiac na to, či robím umelecké dielo v ulici, alebo napr. na plátno.

 

BBB: Cítiš, že niektorí graffiti umelci sa môžu skrývať za technické schopnosti a farebné kombinácie, aby tak zakryli ich biedne štýly písmen?

SOTEN: Niektorí umelci sa schovávajú za veľa rôznych vecí, ale to je ich vec, nie moja. Ja sa sú sústredím na ľudí, ktorých mám rád.

 

BBB: Ako graffiti umelec, ktorý toho dosť precestoval, ktoré mesto, alebo mestá sú tvoje obľúbené na maľovanie a prečo?

SOTEN: Pre mňa je celá tá vec okolo cestovania o láske k mnohým rôznym krajinám, mestám, kultúram a ľuďom na celom svete. Takže nemám žiadne obľúbené miesta, každé má svoje čaro! Ak by som mal jedno obľúbené mesto, v ktorom by som chcel žiť a maľovať, tak by som sa tam proste presťahoval a ostal tam! Mať možnosť cestovať toľko ako som cestoval za posledných 7-8 rokov je veľké privilégium a cítim sa požehnaný, že mi život dal možnosť využiť celý svet ako moje ihrisko. Mám rád, keď sa jeden deň zobudím v Taliansku, spravím na FS v Ríme peknú produkciu s mojim bráchom Brusom a dáme si nejaké sladkosti po víťazstve, alebo sa pripojím k mojim ľuďom na juhu a zájdeme na najlepšiu pizzu na tejto plánete a potom potancujeme s Cumana za mesačného svetla. Ďalší deň v Berlíne, pripojím sa behom dňa k Dejoe, zájdeme do klubu a dáme rap-sprays, v noci pokračujeme s Blokom aka "šéf"  aka "stroj" na döner a kráčame s dúhovými ruksakmi do tunelov. Taktiež dobrodružstvá na Tahitoch a v Lime, Drážďanoch a Amsterdame maľovanie stien so Soflesom, mojim verným partnerom na cestách Tiwsom a mnoho ďalších dobrých ľudí, ktorí by nemali byť zabudnutí.

 

BBB: Ako by si povedal, že sa tieto miesta líšia v porovnaní s tvojou rodnou Kodaňou?

SOTEN: Každé miesto kam idem je odlišné od toho ďalšieho kvôli jeho kultúre, tradícii, prístupu, atď. Niekedy nemusíš cestovať ďalej ako do druhého veľkého mesta v tej istej krajine, aby si videl veľké rozdiely. Kodaň bola mojim domovom počas posledných 15 rokov a pravdepodobne z toho dôvodu trochu stratila to čaro. Takže ja som asi zlá osoba na otázku ohľadne môjho vlastného mesta.

 

BBB: S toľkými rozpracovanými vecami, kde sa SOTEN vidí za 5, 10, 20 rokov?

SOTEN: Neviem! Spýtaj sa ma o 5, 10, 20 rokov!

 

Originál rozhovoru a viac fotiek Sotenových diel si môžte pozrieť na tomto odkaze.

 

Kategória:
Autor:japonec
späť na zoznam článkov
Viac

Novinky v obchode

  • Nová Legalizace!

    10. narodeninové vydanie magazínu Legalizace je tu! (čítáť ďalej)

  • Novinka - Aqua Color Brush

    Nové fixky AQUA COLOR BRUSH sú fixky na vodnej báze, ktoré zapôsobia najmä intenzívnym farebn (čítáť ďalej)

  • HAND MIXED™

    Dlho očakávané HAND MIXED™ kombinácie opäť skladom v nových odtieňoch! (čítáť ďalej)


Archív


Top 5 2020